piątek, 15 stycznia 2016

Fantastyczny piątek - Douglas Adams



Jakieś dwie dekady temu Daouglas Adams był bardzo popularnym pisarzem wśród polskich miłośników literatury fantasy i SciFi. Jego powieści znalazły się w poczytnej serii Kameleon. Fani cytowali fragmenty, przerzucali się żartami i zaśmiewali się, śledząc poczynania jego bohaterów. W kinach można było obejrzeć świetną ekranizację jednej z książek, "Autostopem przez galaktykę", z nieodżałowanym Alanem Rickmanem w jednej z ról. 


Douglas przyszedł na świat 11 marca 1952 roku w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Już samo miejsce urodzenia, miejscowość o niezwykle literackich korzeniach, wskazywało że jego przeznaczeniem jest zająć się tą właśnie dziedziną sztuki. Na tamtejszej uczelni ukończył wydział literatury . Jako absolwent tej prestiżowej uczelni nie narzekał na brak zajęć. Parał się pisaniem skeczy, między innymi dla Monty Pythona, oraz scenariuszy do serialu "Doktor Who". Pracował również jako dziennikarz, przede wszystkim w rozgłośni BBC. Tam też narodził się jego najbardziej znany cykl powieściowy, wspomniany już "Autostopem przez galaktykę". Powieść pierwotnie powstała jako serial radiowy, którego pierwszy odcinek nadano 8 marca 1978 roku. Historia przypadkowego autostopowicza, fajtłapowatego Arthura Denta, spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem, głównie z powodu typowo brytyjskiego, inteligentnego i całkowicie absurdalnego poczucia humoru. Półtora roku później, we wrześniu 1979 roku, pierwszy tom" trylogii w pięciu częściach" ukazał się drukiem. Nie jest to jednak dokładne przeniesienie słuchowiska na karty papieru. Powieść bazuje tylko na niektórych motywach serialu. Książka sprzedała się w liczbie blisko 15 milionów egzemplarzy, i doczekała się kilku ekranizacji, wersji komiksowej i gry komputerowej. 



Adams jest również autorem dwóch powieści o bardzo nietypowym detektywie, "Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently'ego" oraz "Długi mroczny podwieczorek dusz", a także "Ostatiej okazji by ujrzeć", książki zoologicznej, napisanej wspólnie z Markiem Cawardianem, opowiadającej o ginących gatunkach zwierząt. Jak przystało na prawdziwego pisarza SciFi Douglas był typowym geekiem. Kochał gadżety, jako jeden z pierwszych używał e-maila i Usenetu. Stworzył portal H2G2, galaktyczny przewodnik współtworzony przez użytkowników internetu. Jedna z maszyn szachowych IBM otrzymała nazwę Deep Thought, na cześć maszyny z "Autostopem przez galaktykę", a nazwa Babel Fish, system automatycznie tłumaczący strony internetowe, pochodzi od rybki mieszkającej w uchu i tłumaczącej obce języki, również z tej książki.

Pisarz zmarł na zawał serca w 2001 roku, podczas prac nad pełnometrażową ekranizacją galaktycznego autostopowicza. Ku jego czci nadano imiona dwóm asteroidom,  odkryta 7 lutego 1998 roku Arthurdent, oraz Douglasadams. Pisarzowi poświecił swoją głośną książkę, "Bóg urojony", Richard Dawkins. Swój wkład w upamiętnienie Adamsa mają też fani, którzy co roku, 25 maja, obchodzą dzień ręcznika. Tego dnia wszędzie noszą ze sobą ręcznik, nawiązując tym samym do ukochanej powieści, "Autostopem przez galaktykę". 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

SpisBlog
katalog blogów
zBLOGowani.pl