wtorek, 22 grudnia 2015

Kobieta noblistka - Grazia Deledda


Grazia Deledda urodziła się w 1871 roku na Sardynii. Pochodziła z dobrze sytuowanej, ziemiańskiej rodziny. Jej ojciec był bardzo towarzyskim człowiekiem, i często gdzieś bywał, albo kogoś gościł. Otwarty dom, pełen znajomych i krewnych, stanowił niewyczerpane źródło historii, które mała, ciekawska dziewczynka miała później wykorzystać do pisania. Grazia ukończyła tylko szkołę podstawową, ale to wystarczyło by ukształtować młodą, inteligentną i niezwykle wrażliwą pisarkę. 


Pierwsze próby literackie zakończyły się sukcesem. Grazia miała zaledwie trzynaście lat, gdy spróbowała swoich sił, wysyłając opowiadanie do magazynu mody. Tekst został przyjęty i opublikowany. Zachęcona tym wydarzeniem Deledda napisała pierwszą powieść, która również szybko znalazła wydawcę. Już w 1892 roku w ręce czytelników trafił "Kwiat Sardynii". Na prawdziwie wielki sukces Grazaia musiała poczekać jednak kolejne dziesięć lat. Zanim to jednak nastąpiło, młoda autorka udała się w podróż do Cagliari, stolicy Sardynii. Tam też poznała miłość swojego życia, przyszłego męża i menadżera, Palmiro Madesani. Wraz z mężem przeniosła się do Rzymu w 1900 roku. W trzy lata później, w 1903 roku, wydała kolejną powieść, "Elias Portolú", która to stała się bestselerem, przetłumaczonym na wiele języków. Największy sukces spotkał ją dopiero pod koniec życia, gdy w 1926 roku otrzymała literacką nagrodę nobla. Zmarła 15 sierpnia 1936 roku.

Twórczość Grazii Deleddy związana jest głównie z rodzinną Sardynią. Bohaterami swojej prozy uczyniła ludzi biednych, mieszkańców wsi, których życie nierozerwalnie związane jest z dziką naturą. Cechuje ją prostota i surowość artystycznego wyrazu, nie pozbawiona liryki. To właśnie ta poetyckość, oraz zgłębianie ludzkich problemów, zadecydowały o tym że medal trafił w jej ręce. 

Spośród około 30 powieści i kilkunastu tomów nowel, na język polski przetłumaczono zaledwie kilka tytułów. Wytrwali poszukiwacze mogą znaleźć wspomnianego już "Eliasa Partolu" , "Bluszcz", "Popiół", "Tęsknoty", "Trzciny na wietrze", oraz kilka zbiorów opowiadań, w tym w serii Biblioteki Narodowej "Annalena Bilsini. Trzynaście jaj. Nocny krzyk".

2 komentarze:

  1. This is not Grazia Deledda, but her niece

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sorry for my mistake, but Internet sources shall record this photo as Grazia

      Usuń

SpisBlog
katalog blogów
zBLOGowani.pl