piątek, 5 sierpnia 2016

Co w księgarni szeleści - sierpień 2016

oczytany facet

Po krótkiej przerwie powraca cykl Co w księgarni szeleści. Po wakacyjnych  atrakcjach, Literackim Woodstocku, Miesiącu Spotkań Autorskich i innych książkowych wydarzeniach, zapewne domowe finanse zostały mocno nadszarpnięte, ale nałogowy mól książkowy zawsze znajdzie jakieś zaskórniaki, by zostawić je w księgarni. Przed Wami subiektywny wybór najciekawszych sierpniowych nowości. 


1. Gianrico Carofiglio "Na krawędzi"

Powieść opowiadająca o powrocie do przeszłości i odkrywaniu jej na nowo. Bohaterem książki jest pisarza,Enrico Vallesi.  Osiągnął wielki sukces już w momencie debiutu. Teraz jednak czuje się wypalony, ogarnia go poczucie bezsensu istnienia, a głowę wypełniają wspomnienia. Mężczyzna  postanawia wrócić do opuszczonej przed laty rodzinnej miejscowości na południu Włoch. W ten sposób rozpoczyna się pełna napięć, tajemnic i emocji podróż do czasu  młodości. Wydawca obiecuje że będzie to ciepła i gorzka zarazem refleksja na temat przemijania i tego co w życiu najważniejsze. 




2. Grażyna Plebanek "Pani Furia" 

Któż z nas nigdy nie czół się samotny? Coraz częściej przytrafia się to coraz większej liczbie osób.Brak zrozumienia, brak wsparcia, brak serdeczności. Można by wymieniać bez końca. I to wszystko często w gęstym, barwnym tłumie. Trudno powiedzieć czy właśnie taki rodzaj samotności nie jest gorszy od tej fizycznej, pustelni. Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Grażyna Plebanek. Jej najnowsza opowieść opowiada o kobiecie niedoskonałej pod każdym względem. Wszystko w niej jest za jakieś, nie pasuje do nikogo, i dla nikogo też nic nie znaczy. Dla matki, chłopaka, męża jest po prostu nikim. Poczucie samotności budzi złość, a ta prowadzi do furii. Raz wywołana, nie da się już opanować.  Nie każdy, kto wydaje się ofiarą, naprawdę nią jest.

3. Andrew Michael Hurley "Pustki" 

Lubicie przejmujące do szpiku kości, nastrojowe i klimatyczne powieści grozy? Ta pozycja powinna Was zainteresować. Pewnej jesieni, bardzo ponurej i nieprzyjemnej, do głównego bohatera dociera wiadomość o osunięciu się ziemi w Coldbarrow,  w wyniku którego odnaleziono szczątki dziecka, zakopane przy starym domu w tej właśnie miejscowości. Informacja ta przywołuje wspomnienia sprzed wielu lat. O rodzinnej pielgrzymce do tak zwanych Pustek. Miała to być rodzinna wyprawa w celu uzdrowienia synka niemowy, ale za sprawą przypadkowo spotkanych ludzi i dalszych wypadków zmieniła się w koszmar. Rodzinne kłótnie, metafizyczna aura, fanatyzm, mroczny krajobraz i fabuła trzymająca w napięciu do ostatniej strony. To właśnie obiecuje nam wydawca. Warto się przekonać czy ma rację. 
 
4. Amelia Naguera "Malarka gwiazd"
 
Opowieść o miłości, sztuce, tragedii wojny, i lęku przed własną przeszłością. W roku 1934
 Diego, Elisa i Martín uciekają przed wojną domową w Hiszpanii.  Wyjeżdżają do Francji, gdzie rozpoczynają nowe życie. Elisa zostaje malarką, poznaje świat  paryskich galerii i zdobywa miłość Diega. Z czasem wojna dopada ich i w Paryżu. Ich świat legnie w gruzach. Siedemdziesiąt lat później Diego wraz z wnuczką Violettą wyrusza do Hiszpanii aby uspokoić męczące go od dziesiątek lat demony. Odmieni to nie tylko jego życie, ale również towarzyszącej mu młodej kobiety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

SpisBlog
katalog blogów
zBLOGowani.pl