czwartek, 1 września 2016

Co w księgarni szeleści - wrzesień 2016


Nadszedł wrzesień. Chociaż niektórzy są jeszcze na urlopach, lub dopiero się na niego wybierają, nie da się ukryć że wakacje się skończyły, i coraz szybciej nadciąga jesień. Początek września to również koniec sezonu ogórkowego. Najlepszym na to dowodem jest wysyp książek na rynku księgarskim. Nie tylko nowości, ale ciekawych, czasem zaskakujących wznowień. Przed wami trzynaście najciekawszych premier. 

1. Don DeLillo "Gwiazda Ratnera" 

Premiera tej powieści wypadł w idealnym dla niej czasie. W internecie krążą informacje, jakobyodebrano sygnał radiowy z kosmosu, pochodzący z gwiazdy przypominającej słońce. Przypadek? Czy zamierzone działanie? Biorąc pod uwagę iż sygnał odebrano w ubiegłym roku, a poinformowano o tym dopiero kilka dni temu, nie jest wykluczone że właśnie ta druga opcja. Bohaterem "Gwiazdy Ratnera" jest młody chłopak, geniusz, zaledwie czternastoletni Billy Twilling. Kocha matematykę jest  specjalistą od liczb zwanych „zorgami” i pierwszym laureatem Nagrody Nobla z matematyki. Billy trafia do  instytutu badawczego w Connecticut, ale nie jako obiekt badań, a jego pracownik. Tym samym dołącza do osobliwego grona genialnych uczonych, archeologów, mitologów, fizyków, językoznawców i wielu innych. Wszyscy pracują nad rozszyfrowaniem komunikatu który przywędrował na Ziemię z odległej Gwiazdy Ratnera. Owa Gwiazda jest dla naukowców nie mniejszą zagadką niż sam sygnał. Przypomina Czarną Dziurę, ale prawdopodobnie jest czymś więcej. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Noir Sur Blanc.

2. Jürgen Thorwald "Pacjenci"

Kolejna książka autora "Stulecia chirurgów". Tym razem Thorwald opowiada o narodzinach transplantologii. Bohaterami książki są pacjenci,  którzy jako pierwsi poddali się nowoczesnym metodom leczenia. Ludzie którym życie uratowały sztuczne nerki czy sztuczne serce. Choć nie w każdym przypadku lekarze odnieśli sukces. Pierwsze kroki w transplantologii poznajemy z punktu widzenia pacjentów. Brak tutaj komentarzy i ocen. To czysta literatura faktu, a różnorodność przypadków i kolei losów chorych sprawia że książkę czyta się jak najlepszy kryminał.


3. Joanna Olech "Poppintrokowie"

Zbiór opowiadań dla twardzieli. Joanna Olech snuje historie o tym co się może wydarzyć podczas nocnego spaceru po nekropolii, gdy zlekceważymy pozornie tylko bezbronnych i nieszkodliwych staruszków (kto oglądał stare, dobre sensacyjne filmy z Hollywod, ten dobrze o tym wie), albo czym może grozić przeglądanie się w bombce choinkowej.
  




4. Monika Błądek "Gloria"

Monika Błądek to młoda autorka space oper dla młodzieży i starszych czytelników. Jej
opowiadania były publikowane w „Fantasy” i „Science Fiction”. Za powieść „Szary” została nagrodzona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Wojowniczka, dosłownie i w przenośni – miłośniczka fechtunku, łucznictwa i jazdy konnej. Wycisza się, szyjąc stroje historyczne i czytając.Rok 2025. Unia Europejska się rozpadła, Polskę oddziela od Rosji pas spalonej ziemi – Ukraina. Rodzice siedmioletniej Glorii nie wracają z misji w zrujnowanym Charkowie. Dziewczynka trafia pod opiekę mieszkającej w Paryżu ciotki. Dziesięć lat później Gloria poznaje starszego od siebie Asłana, który pomaga dziewczynie przetrwać we wstrząsanym etnicznymi konfliktami mieście,  przy okazji wciągając ją w krąg konspiratorów, walczących o władzę i wpływy w formującym się praktycznie od nowa społeczeństwie. Pewnego dnia Gloria jest zmuszona wrócić do Polski. Jednak w nowym miejscu nie wszyscy są wobec niej życzliwi, a dostosowanie się do obcego środowiska jest trudne. W tym samym czasie na planecie Trion przedstawiciel obcej rasy rokusów, Trojlo Oril, dowiaduje się, że został skazany na likwidację. Uniknie śmierci, jeśli podda się resocjalizacji na odległej Ziemi. Trojlo zobowiązuje się nie stosować przemocy i pomagać ludziom. Czy poradzi sobie w zdewastowanej Europie, na gruzach cywilizacji, która jeszcze niedawno rościła sobie pretensje do tego, by dominować nad całą Ziemią? I jaka rola przypadnie w tym Glorii?
„Gloria” to ekscytująca opowieść o dojrzewaniu dziewczyny żyjącej w nieprzyjaznym świecie, o nabywaniu nowych umiejętności oraz trudnym zetknięciu z wrogim środowiskiem rówieśników. To także powieść sensacyjna z elementami dystopii, która w fascynujący sposób ukazuje postapokaliptyczny pejzaż Europy Wschodniej. Barwni bohaterowie zapadają w pamięć równie mocno jak postaci z „Igrzysk śmierci” czy „Niezgodnej”. Grupa bohaterów należących do różnych narodowości oraz przedstawiciel pozaziemskiej rasy zasilają szeregi Sprawiedliwych, aby odkryć tajemnice przeszłości ukryte w ruinach cywilizacji.


5. "Baśnie i legendy polskie"

"Cudze chwalicie, swego nie znacie". Powiedzenie stare, ale wciąż aktualne. Zachwycamy się mitologią i wierzeniami innych kultur, Elfami, Orkami i Driadami, a o naszych rodzimych baśniach, legendach i podaniach mamy znikome, albo nawet zerowe pojęcie. "Baśnie i legendy polskie" to zbiór ponad pięćdziesięciu opowieści z różnych stron Polski, okraszonych ilustracjami Mirosława Tokarczyka. Książka, która powinna być czytana do poduszki w każdym domu.
 


6. Aneta Jadowska "Dziewczyna z dzielnicy cudów"

Nikita jest córką zabójczyni i szaleńca, i jedyne o czym marzy  to znalezienie własnej życiowej drogi, odmiennej od tych jakie wybrali rodzice. Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Dziewczyna wikła się w niebezpieczne i tajemnicze sprawy. Jedną z nich jest porwanie znanej piosenkarki z Dzielnicy Cudów, części miasta która w wyniku magicznej interwencji zatrzymała się w latach trzydziestych XX wieku. Za Nikitą nieustannie podąża jej cień, Robin. Nie wiadomo kim on jest. Przyjacielem czy wrogiem.



7. Valeria Luiselli "Nieważcy" 

Pewna kobieta mieszkająca w  Mexico City, zaczyna  pisać swoją autobiografię. Opisuje w niej czasy  kiedy mieszkała w Nowym Jorku, gdzie pracowała w wydawnictwie. Obowiązki zawodowe zmuszały ją do częstych wizyt w bibliotece, gdzie poszukiwała literackich perełek, takich które można by czytelnikom przypomnieć, albo dopiero zaprezentować. Pewnego razu znajduje wiersze Gilberta Owena, dawno zapomnianego autora. Zafascynowana nieznanym poetą, próbuje się do niego zbliżyć,  a to wiąże się z koniecznością przekroczenia wielu granic, w tym jednej, najważniejszej, tej pomiędzy życiem a śmiercią. Metafizyka, ulotność chwili i duchy podróżujące metrem, to wszystko znajdziemy w powieści Valeri Luiselli. 

8. Lee Jung-Myung "Poeta, strażnik i więzień" 

Japonia. Rok 1944. Świat pustoszy II Wojna Światowa, a w Fukuoce, w zakładzie karnym zostaje brutalnie zamordowany jeden ze strażników, Sugiyama. Sprawą zajmuje się młody strażnik, Youichi Watanabe. Już na samym początku do zbrodni przyznaje się jeden z więźniów, ale Watanabe mu nie wierzy. Zamordowany budził strach, pogardę i niechęć pośród więźniów, więc takie rozwiązanie byłoby zbyt proste.  Przesłuchania młodego poety Yuna Dong-ju, że Sugiyama nie był tym, za kogo go uważano. Watanabe odkrywa mroczne tajemnice więzienia, którego prawie nikt nie opuszcza żywy, małej dziewczynki z latawcem, oraz poety, a zwłaszcza jego wierszy, które są wstanie zmiękczyć najtwardsze serca. 



9. Peter Wohlleben "Sekretne życie drzew" 

Człowiek człowiekowi wilkiem, a drzewo drzewu drzewem, albo nawet człowiekiem. W lesie dzieją się takie hece, o jakich nam się nie śniło. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą,  troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów,  doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. O tej nieznanej, i nieprawdopodobnej zdolnościach drzew opowiadam leśniczy Peter Wohlleben. Autor przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. 






2 komentarze:

  1. Zdecydowanie moim numerem jeden w tym miesiącu jest nowa Jadowska ☺

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie, jedna z ciekawszych propozycji fantasy.

      Usuń

SpisBlog
katalog blogów
zBLOGowani.pl