poniedziałek, 1 lutego 2016

Co w księgarni szeleści - luty 2016


Nadszedł luty. Butów podkuwać nie musimy, ale za to co poniektórym przydadzą się nowe, mocniejsze okulary. Tyle fantastycznych nowości czeka na nas w tym miesiącu, że trzeba będzie zarywać noce by nadążyć. A za miesiąc przecież znów półki księgarń zapełnią świeżutkie kąski...


1. Donna Tartt "Mały przyjaciel"

Na tę premierę niecierpliwie oczekuje wielu miłośników twórczości Pani Tartt. Druga powieść w dorobku pisarki w polskim przekładzie ukazuje się jako ostatnia. Na kolejną przyjdzie nam zapewne poczekać jakieś 10 lat. Tym razem głównym bohaterem autorka uczyniła młodą kobietę, Harriet. Dwadzieścia lat wcześniej jej starszy brat został powieszony na drzewie w rodzinnym ogrodzie. Harriet, miłośniczka książek przygodowych, wraz ze swoim przyjacielem postanawia odnaleźć mordercę i wymierzyć mu sprawiedliwą karę.  Premiera 17 lutego. 

2. Maria Davhana Headley "Magonia"

Streszczenie fabuły tej książki bardzo przypomina "Braci Lwie Serce". Główną bohaterka "Magoni" jest Aza Ray Boyle. Dziewczyna cierpi na tajemniczą chorobę płuc, która sprawia że Aza ma problemy z oddychaniem i mówieniem. Pewnego dnia dostrzega na niebie statek, z którego dociera do niej wezwanie. Rodzina Azy uznaje to za halucynacje wywołane chorobą. Jedynie jej przyjaciel i ukochany, wierzy w to co opowiada dziewczyna. W końcu Aza umiera, i trafia na pokład okrętu, w krainie Magoni, gdzie cieszy się pełnią zdrowia. Wkrótce sielanka zostaje przerwana. Zbliża się bowiem wojna pomiędzy Magonią a Ziemią. Brzmi intrygująco, choć obawiam się powielania schematów znanych z innych tytułów, chociażby właśnie z "Braci Lwie Serce". Premiera 3 lutego.

3. Paul Theroux "Ostatni pociąg do Zona Verde"

Paul Theroux jest amerykańskim pisarzem, publicystą i podróżnikiem, francusko - włoskich korzeniach. Na swoim koncie ma kilka powieści i książek non fiction. Pracował w Korpusie Pokoju w Malawi, podróżował po Afryce, z Kiru do Kapsztadu,  mieszkał w Ugandzie i Singapurze,  Wielkiej Brytanii.Stamtąd właśnie wyruszył pociągiem do Japonii. Dekadę po swojej wielkiej, afrykańskiej przygodzie, Paul powrócił na czarny kontynent. "Ostatni pociąg do Zona Verde" to zapis tej podróży, przez świat wymazany z przewodników turystycznych, jak możemy przeczytać w notatce wydawniczej.
Coś w sam raz dla wszystkich miłośników podróżowania. Premiera 8 lutego. 



4. Katarzyna B. Miszczuk "Szeptucha"

Co by było gdyby dynastia Piastów nie upadła, a po niej kolejne rody królewskie zasiadające na polskim tronie? Czy mielibyśmy dzisiaj polską księżnę Kate i najsłynniejsze pieluszki w kraju? Tego się nigdy nie dowiemy. Możemy tylko przypuszczać jak by to było. Tak właśnie gdyba sobie autorka "Szeptuchy", Katarzyna Miszczuk. Jest XXI wiek. Piastowie wciąż są u władzy, a Mieszko I nie przyjął chrztu. Starosłowiańskie obrzędy i wierzenia są na porządku dziennym.  Gosława Brzózka właśnie skończyła studia medyczne. Zanim jednak będzie mogła zająć się leczeniem na poważnie, musi odbyć obowiązkową praktykę u wiejskiej Szeptuchy. Gosława nie wieży jednak w stare zabobony, bogów i magię, a na dodatek nie cierpi wsi. Cóż jednak. Mus to mus. Pobyt na wsi odmienia życie młodej lekarki (;) ). Poznaje przystojnego Mieszka, a bogowie postanawiają sprawić by w nich uwierzyła. Coś w stylu Ewy Białołęckiej i
  "Wiedźma.com". Myślę że warto. Premiera 3 lutego.

5. John Brunner  "Ślepe stado"

Kolejna powieść opisująca świat zniszczony przez nas samych. Akcja powieści rozgrywa się w czasach gdy Ziemia jest już tak bardzo zanieczyszczona, że nie można poruszać się już bez masek filtracyjnych, woda jest zatruta i kranówkę piją ją tylko biedni. Wzrosła śmiertelność niemowląt, i nie ma już nikogo kto by na coś nie chorował. Wielkie koncerny dorabiają się na tym nieszczęściu, produkując maski i flitry do wody. Poznajemy Austina Traina, aktywistę ekologicznego, który musi się ukrywać.
Z jednej strony szukają go Trainiści - terrorystyczny ruch ekologiczny. Chcą by został ich przywódcą. chcą. Rząd oraz media polują na niego by móc urządzić pokazową egzekucję. A czego tak naprawdę chce sam Austin? Dowiecie się za kilka dni. Premiera już 3 lutego.

7. Henry James "Amerykanin"

Zawsze chciałem przeczytać coś autorstwa Herego Jamesa, ale do tej pory jakoś się nie złożyło. Teraz, gdy do rąk czytelników trafia kolejna powieść słynnego klasyka, nie mogę przegapić takiej okazji. "Amerykanin" to opowieść o młodym, amerykańskim biznesmenie, który podczas pobytu w Europie zakochuje sięw młodej wdowie Claire de Bellegarde. Rodzina wybranki odrzuca jednak jego oświadczyny. Urażony mężczyzna odkrywa tajemnicę rodziny de Bellegarde, i staje przed dylematem moralnym: czy zemścić się, czy zachować sekret dla dla siebie? Premiera 4 lutego. 

8. Grzegorz Piotr Michalik  "Podmiejskim do Indian"

Druga w tym zestawieniu książka podróżnicza. Zbiór reportaży o Meksyku i jego mieszkańcach. To chyba jedno z najdziwniejszych i jednocześnie niezwykle pięknych miejsc na świecie. Kraj w którym obok siebie funkcjonują starożytne wierzenia i nowoczesna technologia, gdzie prostytutka ma swoje  bóstwo, i od wielu lat toczy się krwawa wojna narkotykowa. Premiera  17 lutego.


9. Virgina Baily "Rzymski poranek"

Od kilku lat Włochy darzę wielkim uczuciem.  Na dłużej nigdy nie chciałbym się tam zatrzymać, ale lubię tam wracać i chłonąć tę atmosferę. Nie mogę więc obojętnie przejść obok książki z takim tytułem. Jest rok 1943. Kraj znajduje się pod okupacją. Tego samego dnia Chiara Ravello i młoda żydówka z synkiem spotykają się na ulicy. Chiara ucieka z miasta, a żydówka zostaje zapędzona do
ciężarówki. Na prośbę Chiary żołnierze uwalniają synka kobiety. Mija trzydzieści lat. Chiara odbiera telefon od nieznajomej dziewczyny... Premiera 17 lutego. 

10. Richard Flanagan "Klaśnięcie jednej dłoni" 

Druga po "Ścieżkach północy" powieść autora, przetłumaczona na język polski. Rzecz dzieje się w Tasmanii. Pewnej nocy 1954 roku osadę Butlers Gorge niemal znika w straszliwej śnieżycy. Pod osłoną nocy i zadymki Maria Buloh opuszcza męża i trzyletnią córkę. Porzucony mąż ratunku szuka w alkoholu. Przywołuje to tylko smutne wspomnienia i potęguje rozpacz, która przeradza się w przemoc wobec córki Sonji.  Po latach, dorosła Sonja powraca z Australii w rodzinne strony. Odwiedziny u ojca to tylko pretekst, by w spokoju móc zastanowić się na usunięciem
rosnącego w jej brzuchu dziecka. Premiera 17 lutego.

7 komentarzy:

  1. Kilka tytułów mnie zaciekawiło np."Podmiejskim do Indian". Mam jeden problem: życia mi nie starczy na przeczytanie wszystkiego co mnie interesuje.
    Super świeżynki. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam dokładnie taki sam problem. Rozważam porzucenie życia na rzecz czytania.

      Usuń
  2. Zaciekawiły mnie dwie książki z Twojej listy, wcześniej o nich nie słyszałam, a teraz będę czekać z niecierpliwością na pojawienie się ich w bibliotece:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się podwójnie. Z tego iż coś Ciebie u mnie zaciekawiło, i że korzystasz z bibliotek. Pozdrawiam

      Usuń
    2. A jak można żyć bez biblioteki?;-);-) Szczególnie, że we Wrocławiu mbp naprawdę fajnie funkcjonują:-)

      Usuń
    3. Wiem, pracowałem w jednej z nich :)

      Usuń
  3. "Mały przyjaciel" wcale nie jest premierą - to wznowienie (w nowej edycji, ale jednak). Zysk wydał to samo tłumaczenie w 2003 roku (mam na półce, niestety zawiodłam się na tej książce).

    OdpowiedzUsuń

SpisBlog
katalog blogów
zBLOGowani.pl