niedziela, 1 stycznia 2017

Co w księgarni szeleści - styczeń


Już obudzeni po sylwestrowych szaleństwach? Wypoczęci? Zapewne nie w głowach Wam dziś czytanie, ale już za kilka godzin, może jeszcze dziś, może dopiero jutro, powrócicie do rzeczywistości. Wtedy pojawi się pytanie, co czytać w styczniu? Już spieszę z podpowiedzią. 

 1. Marie Bennett "Hotel Angleterre" 



Lata 40-e XX wieku. Krótko po swoim ślubie Georg zostaje powołany do wojska.  Ma bronić pogranicza z Finlandią. Wojna to nie jedyny problem, jaki młody człowiek spotyka w swojej jednostce. Przeraźliwe mrozy i sadystyczny dowódca doprowadzają do rozlewu krwi i buntu.  Georg zostaje fałszywie oskarżony, i trafia do więzienia.  W tym czasie jego żona, Kerstin, zaprzyjaźnia się z tajemniczą Violą. Pomimo dzielących ich różnic, przyjaźń szybko przeradza się w namiętny romans. Viola ukrywa jednak przed kochanką drugie życie, które okazuje się dużo bardziej złożone i stanowi zagrożenie dla wszystkich. George w końcu wraca do domu, nie może jednak pogodzić się z wojenną przeszłością. Marzy o zemście. Kerstin rozpamiętuje swój związek z Violą. Kobieta orientuje się że jest śledzona. Ktoś o niej wie, i grozi wyjawieniem prawdy. Małżonkowie muszą uporać się ze swoimi demonami. Dość niecodzienne spojrzenie na II Wojnę Światową. 
Wydawnictwo Marginesy. 

2. Yann Martel "Wysokie góry Portugalii" 


Kolejna powieść autora bestsellerowego "Życia Pi".  Yann Martel zabiera nas w podróż po
dwudziestowiecznej Portugalii i zakamarkach ludzkiej duszy.  Lizbona, rok 1904. Młody chłopak imieniem Tomás znajduje stary dziennik, w którym czyta o niezwykłym artefakcie, który  może odmienić bieg historii.  Tomás wyrusza na poszukiwanie niezwykłego skarbu. Trzydzieści pięć lat później portugalski patolog, fan kryminałów Agathy Christie, sam wplątuje się w dziwną historię, a wydarzenia, w których centrum trafia, okazują się wiązać z poszukiwaniami prowadzonymi przez Tomása. Kolejne pięćdziesiąt lat później kanadyjski senator, pogrążony w żałobie po śmierci ukochanej żony, znajduje schronienie w wiosce na północy Portugalii. Zjawia się tam z niezwykłym towarzyszem – szympansem. Trwające blisko sto lat poszukiwania nareszcie zmierzają ku końcowi. Skojarzenia z "Atlasem chmur" nasuwają się samoistnie. Czuję jednak pismo nosem, i wydaje mi się że będzie to o niebo lepsza książka. 
Wydawnictwo Albatros.

3. Elif Shafak "Araf" 


Trzech przyjaciół, Omer, Abed i Piyu. Każdy z nich pochodzi z innego zakątka świat, i niedawno przyjechał do Stanów Zjednoczonych. Omer pochodzi z Istambułu, robi doktorat z nauk politycznych, szybko adaptuje się w nowym miejscu i zakochuje się Gail - biseksualnej intelektualistce o skłonnościach samobójczych. Gail jest Amerykanką, która we własnym kraju i we własnej skórze czuje się nie na miejscu. Abed jest biotechnologiem, którego martwi sposób prowadzenia się Omera, niespodziewana wizyta matki i stereotypowy sposób postrzegania Arabów w Ameryce. Piyu to Hiszpan, który ma zostać dentystą wbrew lękowi przed ostrymi narzędziami; nieustannie niepokoją go latynoscy krewni jego niestabilnej emocjonalnie dziewczyny - Algre.  Z upływem czasu ich relacje ewoluują tak samo jak ich postrzeganie siebie, własnych ojczyzn i kraju, w którym przyszło im żyć. Araf to opowieść o tożsamości, wykluczeniu i przynależności. Wyprawa w świat obsesji w poszukiwaniu nadziei, miłości i przyjaźni.
Wydawnictwo Znak.

 4. Margaret Atwood „Oryks i Derkacz”


Kolejna, postapokaliptyczna wizja świata, i po raz kolejny jej twórca ucieka od schematów
przypisanych tej tematyce. Choć można już stwierdzić że ten gatunek ewoluował, i to co było niecodzienne dla apokalipsy, dzisiaj jest już elementem obowiązkowym opowiadających o niej powieści. Świat zniszczyła śmiercionośna zaraza. Yeti, kiedyś znany jako Jimmy, usiłuje przetrwać w świecie, w którym być może jest ostatnim człowiekiem. Właśnie umarł jego najlepszy przyjaciel, Derkacz, oraz  ukochana ich obu, Oryks. W poszukiwaniu sensu dalszego życia, wyrusza w wędrówkę przez, niegdyś wielkie miasto, dziś gęsty las. 
Wydawnictwo Prószyński i Ska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

SpisBlog
katalog blogów
zBLOGowani.pl