środa, 2 marca 2016

Co w księgarni szeleści - marzec 2016


Astronomiczna wiosna już jest z nami. Wraz z nią nadciąga fala ciekawych, intrygujących i wciągających premier wydawniczych. Prezentowane poniżej książki to zaledwie niewielka część tego co w marcu trafi na półki księgarń, i wydaje się być warte uwagi. Mam nadzieję że zainspirowani tym małym zestawieniem, udacie się na poszukiwania innych perełek, a potem podzielicie się ze mną swoimi odkryciami. 



1. Erich Segal "Akty wiary"

Erich Segal należy do grona najlepszych amerykańskich pisarzy XX wieku. Jego proza na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo prosta, ale to tylko pozory. Pod przykrywką gładkich, obyczajowych opowieści, kryją się prawdziwe ludzkie dramaty, oczywistości których nie chcemy, lub nie potrafimy zauważyć. Autor po raz kolejny stawia przed czytelnikiem pytania, na które jednoznacznej odpowiedzi jeszcze nikt nie znalazł. Akty wiary to historia trójki młodych ludzi, których życie toczy się pomiędzy Nowym Jorkiem, Izraelem, Italią i Brazylią. Nie jest to co prawda premiera, ale wznowienie. Warto sięgnąć po tę pozycję, jak i po pozostałe książki tego autora. W księgarniach w okolicach 11 marca. 

2. Acevedo Chantel "Cuda przeszłości" 

Powieść ta łączy w sobie dwa elementy które uwielbiam. Jest to saga rodzinna, która rozgrywa się w
kraju o którego odwiedzeniu marzę od kilku lat, mianowicie na Kubie. Jest rok 1963. Rewolucja Castro już za nami, ale nad kraj nadciąga kolejny huragan, tym razem prawdziwy. Mieszkańcy są ewaKuba, rok 1963, tuż po rewolucji Fidela Castro. Podczas ewakuacji kilka kobiet trafia do dawnej rezydencji gubernatora. Jest wśród nich María Sirena, która opowiada towarzyszkom o swojej matce, ojcu rebeliancie i swoim dzieciństwie w czasie kubańskiej wojny o niepodległość. 



3. Rana Dasgupta "Delhi. Stolica ze złota i snu"

Indie. Dla wielu niemal mistyczna kraina, źródło objawień i katharsis. Dla innych kolejny egzotyczny kraj do zaliczenia. A jakie są Indie naprawdę ? Myślę że nikt nie jest w stanie lepiej napisać o tym kraju, niż jego mieszkaniec, z dziada pradziada. Rana pisze o przemianach jakie miały miejsce w Indiach po tym jak wprowadzono otwartą gospodarkę rynkową. Z jednej strony wielkie centra handlowe, apartamentowce i gigantyczne fortuny, z drugiej slumsy, bieda i przemoc. Ciągle rosnąca przepaść społeczna. Zapowiada się kawał fascynującego reportażu. 



4. Małgorzata Nocuń, Andrzej Brzeziecki "Armenia. Karawany Śmierci"

Armenia jest jednym z bardziej zachwycających państw na Południowym Kaukazie. Według Pisma Świętego to właśnie tu, na górze Ararat, osiadła Arka Noego. Pierwszy chrześcijański kraj na świecie.  Niegdyś potężne imperium rozciągające się od Morza Kaspijskiego po Morze Śródziemne, dziś małe i biedne państewko. Od stuleci Armenia cierpi i krwawi w wyniku wojen, czystek i prześladowań. Książka jest efektem wielu podróży po Armenii. Autorzy opowiadają o współczesnej Armenii z wyraźną w pamięci jej mieszkańców krwawą  historią. 

5. Vernon Subutex "Virginie Despentes" 

Książka okrzyknięta mianem najlepszej francuskiej powieści minionego roku. Mam awersję do przypinania takich łatek, i zazwyczaj obdarzone nimi tytuły na nie nie zasługują. Jest jednak coś takiego w tej powieści, że już sam opis przyciąga mnie jak magnes. Vernon Subutex zostaje wyrzucony na bruk, z jedną walizką. W poszukiwaniu dachu nad głową błąka się po mieszkaniach bliższych i dalszych znajomych, byłych kochanek i zupełnie przypadkowych osób. Tymczasem zwartość walizki Vernona budzi niepokój kilku wpływowych osób. Taka miejska powieść drogi przypomina mi trochę filmy Jarmusha albo prozę Austera. 

6. Greg Baxter "Pomieszkanie"

Tego Pana możecie kojarzyć z "Lotniska w Monachium". "Pomieszkanie" to jego debiutancka powieść. Akcja rozgrywa się w zamarzniętym, zamglonym, bliżej nie określonym europejskim mieście. Samotny Amerykanin bezskutecznie poszukuje miejsca na nocleg. Mężczyzna poznaje na ulicy Saskę, ekonomistkę która chciałby zostać kolekcjonerem sztuki. Połączy ich uczucie, podzielą różnice pomiędzy amerykańskim i europejskim stylem życia.  
 
 
7. Maria Haranek, Szymon Opryszek "Tańczymy już tylko w zaduszki"
 
Kolejna w tym miesiącu książka reportażowa. Autorzy, reporterzy "Tygodnika Powszechnego, "Dużego Formatu" i "Wysokich Obcasów", starają się przełamać stereotyp z jakim kojarzona jest Ameryka Łacińska, ukazując niezwykle różnorodną mozaikę kulturową.  





 

2 komentarze:

  1. Napędziłeś mi niezłego stracha tą astronomiczną wiosną ;) Już myślałam, ze nie zrobiłam połowy rzeczy, które na ten magiczny dzień przypadły, ale zapytałam Wikipedii i ona Twierdzi, ze wiosna wciąż przed nami: "Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca" :) Z przerażeniem stwierdziłam też, że nie znam ani jednego z wymienionego przez Ciebie autorów i w marcu stawiam sobie za el choć jednego poznać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy to wiosna czy zima, na dobra książkę zawsze jest czas. Milo jest poczytać w długie mroźne zimowe noce, zaś latem w cieple wieczory.

    OdpowiedzUsuń

SpisBlog
katalog blogów
zBLOGowani.pl