wtorek, 19 kwietnia 2016

10 ciekawostek o książkach


Wielkimi krokami zbliża się Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji warto popatrzeć na książki pod innym kątem, niż ten do którego przywykliśmy.  


1. Najstarsze formy książki to gliniane tabliczki.  Na tabliczkach wykorzystywano pismo klinowe.   W ten sposób zapisywano myśli ludzkie ok 3 tys. lat p.n.e. w Mezopotamii. Inną formą książki były sznurki z supłami, czyli Kipu, zwoje papirusowe i pergaminowe (wytwarzane ze skór zwierząt). 
 
wszystkie zdjęcia w tym poście znaleziono w internecie
2. Gutenberg, zanim wydał słynną Biblię Gutenberga, był szlifierzem. Wyrabiał lustra, które następnie sprzedawał na odpustach. Lustra podobno miały zbierać świętą energię emanującą z wystawianych na widok publiczny relikwi. 

3. Papier został wynaleziony przez chińczyków. Za jego wynalazcę uważa się Tsai Luna, urzędnika Wschodniej Dynastii Han (lata 25 - 220 n.e.). Najstarszy zachowany dokument pochodzi z roku 105 n.e.

4. Druku wcale nie wynalazł Gutenberg. Dokonali tego.... Chińczycy. Miało to usprawnić żmudne przepisywanie ksiąg. Wykorzystano technikę grawerowania kamiennych pieczęci i steli, dzięki której stworzono drewniane matryce drukarskie.  W latach 1041 - 1048,  rzemieślnik Pi Sheng wynalazł ruchomą czcionkę drukarską. 

5. Najmniejsza książka świata powstała w 1976 r. w Polsce, i jest nią 28 stronicowy "Alfabet łaciński", o formacie 1 x 0,8 mm. Jej autorem jest Zygmunt Szkocny.


6. Największa książka świata została wydana w kraju w którym niemal wszystko jest największe, czyli w U.S.A. Super Book ma wymiary 2,74 x 3,07 m, ma 300 stron i waży 252,6 kg. Wydano ją w Denver w stanie Colorado. 


7.  Najstarszą biblioteka na świecie była Biblioteka Aleksandryjska w starożytnym Egipcie. Była to również największa biblioteka, w której zbiorach znalazła się cała ówczesna wiedza. Z niewyjaśnionych przyczyn spłonęła, a wraz z nią zgromadzone piśmiennictwo. Teraz biblioteka została wskrzeszona jako Bibliotheca Alexandrina. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 16 października 2002 r. 

7. Najbardziej płodnym pisarzem w historii literatury jest nasz rodak, Józef Ignacy Kraszewski, autor ponad 600 powieści. 

8. Obecnie istnieje tyle form książek, że trudno je zliczyć. Od wciąż wydawanych w Japonii zwojów, przez kodeksy, wydawnictwa multimedialne, e-booki, po książki zabawki - dmuchane, plastikowe, wydające dźwięki, odporne na wodę i upadki, itp. itd.  

9. Czytniki e-booków to nie jedyne urządzenia wykorzystujące elektroniczny papier. Hemingwrite to nowoczesna maszyna do pisania, w której zamiast wkręcanych pojedynczych kartek stosuje się właśnie e-papier. Ma mechaniczną klawiaturę, przypominającą tę z tradycyjnych maszyn do pisania, sześciocalowy wyświetlacz e-ink (bez podświetlania) i jest zsynchronizowana z Dropboxem, Evernote i Google Drive. Gotowy tekst można przesłać dalej jako PDF (czyli nikt nam nie zmodyfikuje treści), albo wydrukować jednym kliknięciem. 

 
10. Najdłużej przetrzymana książka w bibliotece została oddana po 47 latach. Miało to miejsce w Michigan. Spóźnialski zapłacił karę w wysokości ... 170 dolarów.

1 komentarz:

  1. No tak, czego to Chińczycy nie stworzyli! :)
    Taką najmniejszą książeczkę można byłoby sobie powiesić na łańcuszku i byłoby świetnie! :D


    www.zksiazkadolozka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

SpisBlog
katalog blogów
zBLOGowani.pl