niedziela, 6 grudnia 2015

5 książek w klimacie Harrego Pottera



Najsłynniejszy nastoletni czarodziej na świecie, nie jest jedyną tego typu postacią w literaturze. Nie jest nawet pierwszy, nie wspominając o tym że są o wiele bardziej ciekawe światy w których młodzi czarodzieje zdobywają wiedzę i przeżywają liczne przygody. Oto przed wami pięć książek w klimacie Harrego Pottera, często zdecydowanie lepszych od sagi pani Rowling.  


1. Kathleen Duey "Wskrzeszenie magii" - cykl

Rzecz się dzieje w świecie bardzo przypominającym nasz, mniej więcej w czasach późnego średniowiecza. Jest to świat w którym magia kiedyś istniała, była na porządku dziennym, ale zniknęła, została zakazana, niemal zapomniana. Jej resztki pozostają jednak w ludowych opowieściach, i z rzadka w ludziach, takich jak Sadima, której matka zmarła przy porodzie, po tym jak oszukała ją babka podająca się za czarownicę. Dziewczyna przez lata ukrywa swój niewielki talent, zdolność porozumiewania się ze zwierzętami. Do czasu. Pewnego dnia los styka ją z dwoma mężczyznami, Somissem, który za wszelką cenę stara się przywrócić magię, oraz jego przyjacielem Franklinem. Miedzy Sadimą a Franklinem rodzi się uczucie, któremu przeciwny jest demoniczny Somiss. Akcja powieści toczy się równolegle kilka stuleci później, gdy magia znów funkcjonuje, ale jest domeną bogatych i uprzywilejowanych ludzi. Szkoła magii, jeśli można ją tak nazwać, mieści się w głębokich, przepastnych jaskiniach. Do tej akademii trafia Hahp, syn zamożnego kupca. Wraz z nim na naukę magii przybywa jeszcze dziewięciu innych chłopców. Tylko jeden z nich ukończy naukę, a będzie nim ten kto przetrwa. Szybko przekonujemy się że nie będzie to łatwe. 

Fantastyczna, dwutomowa powieść. Autorka zadbała o to by w jej historii nie pojawiły się żadne z typowych dla takiej tematyki motywów. Nie ma tu elfów,  skrzatów, sympatycznych stworków, ani przerażających, na wskroś złych magów. Zwykły człowiek może okazać się większym potworem niż najstraszniejszy demon. Jedyną wadą powieści są niewielkie dłużyzny w pierwszym tomie. Autorka miała chyba problem z wątkiem Hahpa, i rozciągała go trochę na siłę, tak aby w pewnym momencie mogły się on połączyć z wątkiem Sadimy i Franklina. Mimo to "Wskrzeszenie magii" jest wyjątkową pozycją, obowiązkową dla miłośników gatunku. 

2. Lev Grossman "Czarodzieje"

Wyobraźcie sobie że jesteście fanami literatury fantasy, równoległych światów i wszystkiego co związane z magią. Pottera czytaliście kilkanaście razy, a poszczególne fragmenty z Narnii moglibyście wyrecytować obudzeni w środku nocy. Dodajcie teraz do tego fakt że jesteście nieszczęśliwie zakochani w koleżance / koledze ze szkoły, i właśnie ktoś sprzątnął wam ich sprzed nosa, a jakaś tajemnicza osobistość wręcza wam dziwne zaproszenie na egzamin wstępny do wyższej szkoły magii. To właśnie spotyka Quentina Coldwatera, jednego z głównych bohaterów książki. Chłopak trafia na egzamin wstępny, gdzie wśród tłumu przyszłych studentów wypatruje swoją ukochaną. Zdaje pomyślnie egzaminy, lecz gdy rozpoczyna się rok akademicki, ukochanej nie ma wśród studentów. Quentin rzuca się w wir nowego, pociągającego życia. Zdobywa nowych przyjaciół, ale też i wrogów. Nie stroni od używek oraz sex-u (nie tylko jako człowiek .... ). Bajka dla dorosłych szybko jednak się kończy. Któregoś dnia akademię terroryzuje stwór przybyły z równoległego świata. To jedna z najbardziej wciągających, przejmujących i przerażających scen w literaturze fantasy. Bohaterowie muszą uporać się z problemem, którego rozwiązanie wywróci do góry nogami ich świat. 

Pewne podobieństwa do znanych tytułów są zamierzone. Autor oddał w ten sposób  hołd klasykom literatury fantasy. Grossman zrobił jednak coś więcej, niż stworzenie pomysłowej laurki. Podszedł do tematu pod kątem psychologicznym. W jego świecie moc magiczna to straszliwy żywioł, za którego posiadanie płaci się ogromną cenę. Nic tutaj nie jest jednobarwne. Ktoś szlachetny i dobry, zmienia się w czarny charakter, a dotychczasowy prześladowca ofiarą. Magia wyrządza w życiu nią władających więcej zła niż dobra. 

Powieść doczekała się dwóch kontynuacji, "Król magii" oraz "Kraina magii". Są one jednak na tyle kiepskie, że czytanie ich zdecydowanie odradzam. 

3. Jill Murphy "Niefortunna czarownica" - cykl

Historia Mildred Hubble, nastolatki uczącej się w akademii Miss Cackle's, rozpoczęła się w 1974 roku. Wtedy właśnie ukazał się pierwszy tom "The whorst witch". Ostatnia jak na razie, siódma część pod tytułem "The Worst Witch and the Wishing Star", miała swoją premierę w 2013 roku. W Polsce mogliśmy swego czasu oglądać serialową adaptację książek. Przygody nieco gapowatej czarownicy śledziłem z ogromną przyjemnością. Niestety na język polski nigdy nie została przetłumaczona żadna z książek Jill Murphy. 

4. Ewa Białołęcka "Tkacz Iluzji" 

Jedna z ciekawszych pozycji w polskiej fantastyce. Najpierw powstało opowiadanie, za które Białołęcka dostała prestiżową nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Następnie opowiadanie urosło do rozmiarów książki, cieszącej się ogromną popularnością. I tutaj pierwsza dama polskiej fantasy popełniła błąd. Po raz trzeci sięgnęła do tej historii, czyniąc z niej kilkuczęściową sagę. Świetna powieść wiele na tym straciła. 

Głuchoniemy Kamyk, którego najlepszym przyjacielem jest smok, trafia do szkoły magii. Skostniała instytucja nie przypada mu do gustu. Zbuntowanych adeptów magii jest więcej. W pewnym momencie dochodzi do rozłamu. Studenci uciekają ze szkoły, by na odległej wyspie założyć własną szkołę. Naprawdę dobra powieść. 

5.  Janusz Korczak "Kajtuś czarodziej"

Kajtuś jest małym, słodkim łobuziakiem. Jak każdy chłopiec w tym wieku odczuwa nieodparty pociąg do wszelkiego rodzaju psot i zmyślonych historii, najlepiej tych opowiadanych przez babcię. Pewnego dnia odkrywa, że potrafi czarować. Nowo odkryte umiejętności wykorzystuje  do zabawy, robienia kawałów i unikania odpowiedzi na lekcjach. Z czasem jednak czary zaczynają wymykać się małemu czarodziejowi spod kontroli. Kajtek musi uciekać z domu, pozostawiając w nim magicznego sobowtóra. Przepiękna opowieść o dziecięcych marzeniach, odpowiedzialności za swoje czyny i dorastaniu. Idealna dla czytelników w każdym wieku. 

2 komentarze:

SpisBlog
katalog blogów
zBLOGowani.pl