Ufff, jak gorąco! W taką pogodę najlepiej schować się gdzieś w cieniu, na leżaku, ze stertą fajnych książek. Nowości wydawniczych jest bez liku, zapewne efekt zbliżającego się sezonu ogórkowego, i wybierać jest naprawdę w czym. Tym razem polecam siedem smakowitych literackich kąsków. Czekam też na Wasze propozycje.
1. Justyna Sobolewska "Książka o czytaniu"
Jako uzależniony od książek nie mogłem nie zwrócić uwagi na tę pozycję. Książkę o książkach, o czytaniu, o naszych ulubionych miejscach do czytania, sposobach porządkowania księgozbioru, ulubionych autorach, a nawet metodach zaznaczania ostatnio przeczytanego fragmentu. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, i z perspektywy czasu przeczytane książki tworzą naszą biografię. Czyli pokaż mi co czytasz, i co robisz z książkami, a powiem ci kim jesteś, i jak się czułeś 15 sierpnia 1999 roku.
2. Yaa Gyasi "Droga do domu"
Przejmująca saga rodzinna, której początek sięga XVIII wieku., Ghana, dwie przyrodnie
siostry mieszkają w odległych wioskach. Nigdy się nie spotkały, i nawet nie wiedzą o swoim istnieniu. Effia zostaje żoną
angielskiego kolonizatora, dowodzącego twierdzą Cape Coast Castle. Esi zostaje uprowadzona, wrzucona do lochu w tej samej twierdzy, a następnie
wysłana za ocean i sprzedana jako niewolnica. Autorka opowiada o dalszych losach tych dwóch kobiet i ich potomkach, przez blisko 300 lat. Porusza przy tym niewygodne tematy, niewolnictwa,
europejska kolonizacja Afryki i walki Afroamerykanów o
równouprawnienie.
3. Philip Roth "Konające zwierze"
W spokojnym, ułożonym życiu sześćdziesięciolatka David Kepesh, popularnego i szanowanego krytyka kultury, pewnego dnia pojawia się młoda dziewczyna, Consuele Castillo. Dwudziestoczterolatka wprowadza w jego życie sporo zamieszania, także tego erotycznego. To jednak nie jest męska wersja Greya. Związek z młodszą kobietą staje się dla starszego mężczyzny wyniszczający psychicznie. Podobno to wspaniały obraz tego jak wyglądała Ameryka po rewolucji seksualnej.
4. Chigozie Obioma "Rybacy"
Po raz drugi w tym miesiącu będziemy mieli okazję podróżować do Afryki. Tym razem do Nigerii lat 90-ych minionego wieku. Jest to opowieść o pewnej, bardzo ze sobą zżytej rodzinie. Pewnego dnia głowa rodziny opuszcza dom, by w mieście znaleźć pracę. Pozostawiona w wiosce żona musi sama wychowywać czterech synów. Chłopcy wykorzystują okazję, opuszczają szkołę, chodzą na ryby i leniuchują. Nad rzeką spotykają mistycznego szaleńca, który wieszczy im że jeden z nich niedługo poniesie śmierć. W tym samym czasie jednego z braci zaczyna fascynować przemoc.
5. Stephen King "Koniec warty"
Kolejna książka opowiadajaca o Billu Hodgesie, emerytowanym detektywie, i jego pomocnicy Holly Gibney. Brady Hartsfield, zabójca znany z „Pana Mercedesa”,
znajduje się w stanie wegetatywnym w Klinice Traumatycznych Uszkodzeń
Mózgu. W ostatniej części w szpitalnym pokoju, w którym przebywa, narodziło się zło. Brady zyskuje nadprzyrodzone moce, dzięki którym może doprowadzić do kolejnej straszliwej masakry, pozostając w pomieszczeniu odizolowanym. Morderca planuje zemstę na detektywie i wszystkich mieszkańcach miasta. Pisarz najwyraźniej powraca do konwencji z której najbardziej jest znany i lubiany.
6. Lars Mytting "Płyń z tonącymi"
Edvard, w dniu śmierci dziadka rozpoczyna śledztwo, które budzi
demony z przeszłości. Chłopak wraca myślami do 1971 roku, gdy jako trzylatek
wyjechał z rodzicami w podróż na północ Francji. Jego matka i ojciec zginęli po
tym, jak wtargnęli na ogrodzone, pełne niewybuchów pole bitwy z
czasów I wojny
światowej. Ciała rodziców odnaleziono, ale Edvard przez kilka dni uznawany był
za zaginionego. Wreszcie, ni stąd ni zowąd, pojawił się w gabinecie lekarskim,
w portowym miasteczku oddalonym o 100 km od miejsca tragedii. Nikt nigdy nie
wyjaśnił co działo się z nim przez ten czas. Poznając własne dzieje, Edvard
odkrywa zagmatwane losy kilku pokoleń członków rodziny, m.in. dziadka Sverrego i jego brata
Einara, którzy w wojennej zawierusze walczyli przeciwko sobie – jeden w
pro-Nazistowskich szeregach, drugi w norweskim ruchu oporu. To czego dowiaduje
się prowadząc śledztwo, układa się w przejmującą opowieść o losach ludzi
uwikłanych w wir najbardziej tragicznych wydarzeń XX wieku – I i
II wojny światowej. Ich tropem Edvard podąża m.in. na Szetlandy, a we Francji, nad Sommą,
elementy rodzinnej układanki wreszcie zaczynają się układać.
7. Mechthild Glaser "Strażniczka książek"
Który mól książkowy nie marzył choć raz o tym by znaleźć się w czytanej książce, i przeżywać niesamowite przygody z ulubionymi bohaterami? Taką możliwość posiada Amy. Tę umiejętność odkrywa niespodzianie pewnego dnia. Początkowo zachwycona tym faktem, szybko odkrywa że nawet w tym idealnym świecie literackim panuje niewyobrażalny chaos.
Z powyższych książek najbardziej interesuje mnie "Strażniczka książek" :)
OdpowiedzUsuń