Z okazji tego wyjątkowego święta, jakim jest Dzień Matki, składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim mamom. W ramach upominku mam dla nich, ale też i dla wszystkich czytelników mały upominek. Zestawienie pięciu najciekawszych książek o matkach, ich relacjach z dziećmi i trudnych, rodzicielskich decyzjach.
1. Pavol Rankov "Matki"
W Polsce Pavel Rankov jest stosunkowo mało znanym pisarzem. Te słowacki pisarz zadebiutował w roku 1995
zbiorem opowiadań „Z perspektywy czasu”. Pierwsza powieść, „Zdarzyło
się pierwszego września (albo kiedy indziej)”, została wydana dopiero po kilkunastu latach, w
2008 roku. W roku 2009 Pavol otrzymał za nią Europejską Nagrodę
Literacką, a w 2015 roku Nagrodę Literacką Europy Środkowej
„Angelus”. "Matki" to druga powieść autora. Akcja rozpoczyna się pod koniec II Wojny Światowej. Młoda dziewczyna, Zuzanna, jest zakochana z wzajemnością w niemieckim żołnierzu. Pewnej nocy, gdy zbliża się armia radziecka, kochankowie żegnają się czule w domu dziewczyny, z czego bardzo niezadowolona jest jej matka. Nagle okazuje się żołnierze są już we wsi. Mężczyzna ucieka, ale zostaje zastrzelony. Kilka dni później Zuzanna zostaje aresztowana, oskarżona o zdradę i wywieziona na Syberię. W obozie orientuje się że jest w ciąży. To przejmujący obraz macierzyństwa w ekstremalnych warunkach. Bohaterką książki jest nie tylko Zuzanna, ale też inne kobiety, jej matka, współwięźniarki, dzika wilczyca w syberyjskim lesie, i wiele, wiele innych.
2. Martin Reiner "Lucyka, Macoszka i Ja"
Jak już wspominałem w mojej recenzji tej książki w portalu Dobre Książki, to bardzo przewrotna proza. Pisząc tamtą recenzje umknęło mi coś istotnego. Otóż jest to powieść o matce, ale bez matki. Główny bohater powieści, zamknięty w sobie listonosz Tomasz, oprócz tego że podjął się niezwykle trudnego zadania, odnalezienia legendarnego poety Macoszki i zgłębienia tajemnicy jego życia oraz twórczości, opiekuje się córeczką swojej konkubiny. Początkowo przerażony swoją nową rolą, z czasem wchodzi w nią całym sobą, z sercem i duszą. Staje się dla małej Lucynki ojcem, którego nigdy nie miała, i matką, której nie ma chwilowo. Powieść bardzo intymna, czarująca słowem, i z dość zaskakującym zakończeniem.
3. Janet Fitch "Biały Oleander"
Bardzo smutna i przerażająca opowieść, tym razem o matce, która nigdy nie powinna nią zostać. Ingrid jest ekstrawagancką artystką. Pewnego dnia truje swojego partnera, gdyż ten mając dosyć kobiety, i tego jak traktuje córkę, zamierza od niej odejść. Zbrodnia szybko wychodzi na jaw, i Ingrid zostaje skazana na dożywocie, a jej córka, Astrid, trafia do domu dziecka. Przez kolejne lata dziewczyna przechodzi przez wiele rodzin zastępczych, nigdzie nie odnajdując szczęścia. Gdy w końcu znalazła się pod opieką właściwej matki zastępczej, Ingrid postanawia się wtrącić...
4. Pearl S. Buck "Matka"
XIX wiek. Niewielka wioska w której mieszka biedna rodzina. Ojciec, matka i troje dzieci, w tym córka chora na jaglicę, chorobę prowadzącą do całkowitej utraty wzroku. Pewnego dnia mężczyzna wyrusza do miasta w celu znalezienia jakiejś pracy, i słuch po nim ginie. Samotna kobieta z trojgiem dzieci musi poradzić sobie sama w świecie w którym żądzą mężczyźni, o kobieta nic nie znaczy. W utrzymaniu rodziny pomaga jej jedynie najstarszy syn, siedmioletni chłopiec.
5. William Styron "Wybór Zofii"
Jest rok 1947. Młody, początkujący pisarz przybywa do Nowego Jorku i wynajmuje mieszkanie na Brooklynie. W tym samym budynku, starej, pięknej willi, mieszka niezwykła para. Pisarz poznaje ich, mimowolnie będąc świadkiem awantury pomiędzy kochankami. Gdy para się pogodzi, zapraszają do siebie młodego pisarza, by go przeprosić i zrekompensować niemiłe chwile. Tym samym tworzy się swego rodzaju trójkąt, Pisarz jest wyraźnie zainteresowany tytułową Zofią, a ona świata nie widzi poz swoim ukochanym. Wraz z rozwojem ich znajomości poznajemy przeszłość Zofii, Polki, która trafiła do Oświęcimia wraz z dwójką swoich dzieci. Musiała tam podjąć decyzję, która złamała jej psychikę. Przed kobietą staje jeszcze jeden, bardzo trudny wybór. Zostać z Natanem, niezrównoważonym psychicznie kochankiem, czy się od niego uwolnić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz