piątek, 30 grudnia 2016

Podsumowanie roku 2016


foto. https://pixabay.com

Człowiek się nawet nie zorientował, kiedy minął kolejny rok, i przyszła pora na podsumowanie. Kolejny, już drugi pełny rok blogowania. Jaki był? Pod wieloma względami wyjątkowy. 

środa, 28 grudnia 2016

Blogerzy polecają #3

Kolejny raz zebrałem blogerów, by wspólnie zastanowić się nad godnymi polecenia tytułami. Dziś swoje typy prezentuje matka, kolarka i blogerka, czyli MotherBiker, dwie przemiłe książkoholiczki, czyli Marta i Patrycja z Booklove, oraz niezmordowany słuchacz z Mojastodoła

wtorek, 27 grudnia 2016

Danilo Kiš "Psalm 44"


Literatura bałkańska nie jest w Polsce szerzej  znana. W szczególności tyczy się to prozy wojennej i obozowej, opowiadającej o II Wojnie Światowej. Popularyzowaniem tej literatury zajęło się Wrocławskie wydawnictwo Książkowe Klimaty. Nakładem tej oficyny ukazała się niewielkich rozmiarów powieść serbskiego prozaika i poety, Danilo Kiša. Powieścią zachwyca się między innymi Krzysztof Varga. Choć nie zawsze taki okładkowy zachwyt idzie w parze z faktyczną wartością literatury, to tym razem jest on słuszny. 

piątek, 23 grudnia 2016

Podcast #7 Jacek Dehnel "Krivoklat"


Tym razem wyjątkowo recenzja nie do poczytania, a do posłuchania. Uprzedzam że wkradł się mały błąd. Cały czas uparcie mówię KRIKOVLAT. A tytuł książki, i zarazem nazwisko bohatera brzmi KRIVOKLAT. Tak czy inaczej, zapraszam do słuchania. 


niedziela, 18 grudnia 2016

Lee Jung-Myung "Poeta, strażnik i więzień"

lee jung myung recenzja

"Książka, która zapuszcza korzenie w czyimś sercu, nigdy nie umiera". To zdanie pojawia się w powieści Lee Jung-Myunga kilkakrotnie, i w pełni oddaje treść tej wyjątkowej książki. Książki która przekracza granice prozy, poezji, literatury i sztuki w najszerszym jej pojęciu. 

niedziela, 11 grudnia 2016

Sześć powodów, dla których warto przeczytać "Mam na imię Lucy" Elizabeth Strout

oczytany facet

1. Szkicownik


Mam na imię Lucy przypomina szkicownik. Napisana prosto, lub raczej naszkicowana, bo prozie Elizabeth Strout bliżej do rysunków wykonanych ołówkiem lub węglem, budzi właśnie skojarzenia z notesem artysty grafika, rysownika, który w wolnych chwilach, tak od niechcenia, przenosi na czyste kartki skrawki wspomnień. Dzięki temu powieść staje się łatwiejsza w odbiorze, i ma szanse trafić do szerszego grona odbiorców. W żaden sposób nie odbiera to artyzmu tej książce, nie sprowadza jej do poziomu literatury kioskowej. Przez to że jest tak prosto, uniwersalnie napisana, Mam na imię Lucy staje się idealną powieścią dla tych, którzy zmęczeni, znudzeni popkulturową papką serwowaną w bestsellerach z pierwszych miejsc sprzedaży, chcąc się literacko rozwijać, przeczytać coś ambitniejszego. 

 

czwartek, 8 grudnia 2016

John Scalzi "Wojna starego człowieka"

oczytany facet

Sięgając po Wojnę starego człowieka musimy postawić sobie dwa założenia. W pierwszym, niech powieść Johna Scalzi będzie kabaretem, albo pastiszem. Wtedy możemy uznać ją za dobrą. W drugim, przyjmijmy że autor pisał z grubsza na serio. W takim wypadku należy ją uznać za niewypał. 

środa, 7 grudnia 2016

Spraw przyjemność książce, którą kochasz - Wyniki


Wybaczcie opieszałość w ogłoszeniu wyników konkursu, ale pochłonęły mnie obowiązki zawodowe, no i jeszcze.... kurs tańca, na który ostatnio się zapisałem (prywata na blogu, a fe!). Już spieszę by ten błąd naprawić. Zakładkę wygrywa Copywritka. Gratuluję, i proszę o kontakt. 

poniedziałek, 5 grudnia 2016

Książka zamiast pastylki, czyli Biblioterapia

oczytany facet

Biblioterapia to magiczny termin, często mylnie kojarzony z Biblią i Pismem Świętym. Jest to jeden z rodzajów terapii poprzez sztukę, czyli artoterapii. Polega na wykorzystaniu słowa pisanego, prozy, poezji, a także artykułów w czasopismach w leczeniu na przykład depresji. Jest również wykorzystywana przez pedagogów w stosunku do uczniów mających problemy. Różne formy biblioterapii towarzyszą nam na co dzień, z czego często nie zdajemy sobie sprawy.  

Piętnaście wyjątkowych książek na prezent


foto. internet

Mikołajki już dziś. Upominki zapewne już pod poduszkami, w skarpetach, czy gdzie tam święty je chowa. Na horyzoncie wciąż jednak święta. Kolejna okazja do tego by obdarować bliską sercu osobę. Jeśli jeszcze brakuje Wam jakichś prezentów, albo nie macie pomysłu, ten wpis może być dla Was pomocny.  Wszystkie wymienione tytuły znajdziecie w księgarni Selkar.pl, klikając w zamieszczone linki. 

sobota, 3 grudnia 2016

Co w księgarni szeleści



Wydawałoby się że grudzień to idealny miesiąc na premiery wydawnicze. Mikołajki, święta, prezenty i prezenty. A tymczasem lipa. Nowych tytułów ukazało się, bądź dopiero trafi do księgarń niewiele, a tych ciekawych jeszcze mniej. Udało mi się jednak znaleźć coś interesującego. Być może będzie to dla Wad jakaś podpowiedź, co sprezentować komuś wyjątkowemu, albo tej osobie, której nigdy nie jest zadowolona z prezentów.

środa, 30 listopada 2016

Długa, szara "Zima w Lizbonie"


Literatura hiszpańska większości miłośników słowa pisanego od razu kojarzy się z Zafonem, ewentualnie z Eduardem Mendozą, lub innymi, podobnymi pisarzami. Mroczna i jednocześnie gorąca historia, przetykana imionami, nazwami przywodzącymi na myśl najpiękniejsze chwile wymarzonych wakacji na Costa Brava. Tego też spodziewałem się po Zimie w Lizbonie, Antonio Muñoz Molina. Otrzymałem jednak najprawdziwszą zimę. Długą, szarą i nudną. 

wtorek, 29 listopada 2016

Blogerzy polecają #2


Lista bestselerów blogsfery się wydłuża. Dziś dopisujemy do niej trzy kolejne tytuły, zaproponowane przez trzy fantastyczne Panie, związane z blogsferą. Agnieszka Kałus z Czytam bo lubię, Gośka Zdziebkowa z bloga Dla bab, oraz nieoceniona Ula Łupińska, czyli pomagająca, doradzająca, wyjaśniająca Pani Korektor

poniedziałek, 28 listopada 2016

Spraw przyjemność książce, którą kochasz wraz z DESA Modern

Wielkimi krokami zbliżają się mikołajki. Pozostało zaledwie kilka dni, by wymyślić jakiś miły upominek dla bliskiej osoby. Zaraz potem będą święta, i kolejna okazja do obdarowywania. Co kupić? Oczywiście najlepszym prezentem zawsze i wszędzie są książki. Czasem jednak można troszkę odstąpić od tej zasady, i sprezentować ... piękną zakładkę. 

niedziela, 27 listopada 2016

Podcast #6

Znów po długiej przerwie zapraszam na kolejny odcinek podcastu. Dziś posłuchacie o Irvinie Shaw, znakomitym prozaiku, autorze "Młodych lwów" i "Pogody dla bogaczy". Zapraszam do suchania. 

wtorek, 22 listopada 2016

Viet Thanh Nguyen "Sympatyk"

oczytany facet
Sięgając po powieść Viet Thanh Nguyena można spodziewać się wstrząsającej, trzymającej w napięciu opowieści szpiegowskiej, z wojną w tle. Oczekiwania czytelnicze z jednej strony mijają się o całe kilometry z tym co znajdziemy w Sympatyku, a z drugiej trafiają w sedno. Jest to powieść wstrząsająca, ale w zupełnie innym wymiarze.

wtorek, 15 listopada 2016

Osiem mitów o molach książkowych, czyli nie(jestem) molem książkowym

foto. internet

Mól książkowy. Dla niektórych to obraźliwe określenie, związane z przykrymi wspomnieniami czasów szkolnych, kiedy nikt, poza panią bibliotekarką i polonistką, nie rozumiał twojego zamiłowania do czytania. Dla innych bycie molem książkowym to powód do dumy. Ale czy faktycznie jesteś molem książkowym? Czy jest to tylko różnorako nacechowane określenie osób czytających więcej niż jedna książkę rocznie, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością? Spróbuję się przyjrzeć temu zjawisku na swoim przykładzie.

piątek, 11 listopada 2016

Krzysztof Piskorski "Cienioryt"

oczytany facet

Cienioryt jest jedną z tych książek, z którymi nie wiadomo co zrobić. Brakuje słów by cokolwiek na jej temat powiedzieć, napisać. A jeśli już jakieś się pojawiają, to nie są one zbyt pochlebne. Najczęściej wśród nich występuje ta para „wielki zawód”.  Po autorze „Krawędzi czasu”, i laureacie Zajdla, właśnie za Cienioryt, spodziewałem się fantastycznych, literackich fajerwerków, tymczasem otrzymałem podrabiane kapiszony.

czwartek, 10 listopada 2016

Tony Dobrego Słowa #5

Dziś zapraszam Was na błyskawiczną wycieczkę w świat francuskiej literatury. Bohaterem piątego odcinka jest człowiek niezwykły, pisarz, dyplomata, polityk, Romain Gary, i jego powieść autobiograficzna, Obietnica Poranka.

środa, 9 listopada 2016

Czytaj.pl



Chciałbyś komuś zrobić niespodziankę? Czerpiesz przyjemność z uszczęśliwiania przyjaciół? A może chcesz pomóc poprawić stan czytelnictwa w Polsce? Jeśli chociaż na jedno z pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że musisz dołączyć do akcji Czytaj PL! Od 9 listopada można dzielić się ze znajomymi grafikami z kodem do darmowych e-booków i audiobooków. Zupełnie za darmo. Wystarczy złożyć obietnicę.

czwartek, 3 listopada 2016

Przemysław Skokowski "Autostopem przez Atlantyk i Amerykę Południową"

Mam wielki szacunek dla Przemka Skokowskiego. Za to co robi, a w zasadzie robił, bo jak napisał w lutym tego roku na swoim blogu, porzucił podróżowanie i pisanie, za to że swoją przyjemność łączył zawsze z jakimś szczytnym celem. Za odwagę i otwartość, zarówno w podróżowaniu i nawiązywaniu nowych znajomości, jak i w mówieniu o swojej wierze bez strachu i wstydu. "Autostopem przez życie", pierwszą książkę Przemka, pochłonąłem w kilkanaście godzin. Po Autostopem przez Atlantyk spodziewałem się że wciągnie mnie tak samo jak jej poprzedniczka. 

wtorek, 1 listopada 2016

Co w księgarni szeleści - listopad 2016

W tym miesiącu w wśród zapowiadanych nowości wydawniczych, najwięcej uwagi zwracają powieści fantastyczne i scifi. To czysty przypadek, zupełnie nie związany z tajemniczą aurą przedostatniego miesiąca roku. Dziadów obchodzić nie będziemy, choć szkoda, bo wolałbym to, niż ślepo poddające się zachodnim modom dzieciaki, w głupich przebraniach pukające do drzwi. Zatem trochę poczytamy i pofantazjujemy. 

niedziela, 30 października 2016

Grzegorz Piotrowski "Muzyka popularna. Nasłuchy i namysły"

oczytany facet

Jeszcze kilka lat temu, przy poznawaniu nowych osób często padało z mojej strony pytanie o to jakiej słuchają muzyki. Nie było to sztucznie przygotowane, wykute na pamięć i zadawane każdemu pytanie, ale pojawiało się ono w sposób naturalny gdy znajomość rozpoczynała mozolną wspinaczkę na kolejny poziom. Było dla mnie dziwne gdy słyszałem w odpowiedzi „nie słucham muzyki”. Dziwne i nienaturalne, bo jeśli nawet ktoś nie kolekcjonuje płyt, nie biega na koncerty, to słucha radia, ogląda telewizję, i siłą rzeczy jakaś piosenka, melodia wpadnie w ucho, kolanko zacznie podrygiwać, a na twarzy rozkwitnie uśmiech. Każdy ma zatem styczność z muzyką, z muzyką popularną. Nie ma się tu czego wstydzić, zasłaniać etykietami rock, metal czy soul, bo wszystko to jest muzyką popularną. Co takiego ma w sobie, że przyciąga rzesze słuchaczy? Czym tak naprawdę jest?  Nad tym problemem zastanawia się Grzegorz Piotrowski.

piątek, 28 października 2016

Ottessa Moshfegh "Byłam Eileen"

oczytany facet

Przemiana głównego bohatera to chyba jeden z najczęściej wykorzystywanych motywów, zarówno w literaturze jak i kinie. Trudno w tym temacie stworzyć coś nowego, świeżego i oryginalnego. Z tą "górą" zmierzyła się Ottessa Moshfgh, młoda, amerykańska pisarka. Za swoją ostatnią powieść, Byłam Eileen, otrzymała nominację do prestiżowej Man Booker Prize. Zatem według kapituły wszystko się autorce udało. Czy jednak na pewno?

czwartek, 27 października 2016

Tony Dobrego Słowa #4

Dziś zapraszam was na błyskawiczną wycieczkę w czasy Bolesława Chrobrego. Nie, nie chodzi tu o Elżbietę Cherezińską, chociaż pojawia się ona na sekundę, ale o Antoniego Gołubiewa. Pisarza dziś chyba już zapomnianego, który o Chrobrym, Świętosławie i Polsce Piastów pisał na długo przed tym jak autorka "Hardej" przyszła na świat. Miłego słuchania. 

środa, 26 października 2016

Blogerzy polecają



Wpis miał dotyczyć tylko literatury pięknej. Jak to jednak z blogerami bywa, są trochę niesubordynowani, i kilkoro spośród zaproszonych gości wybrało na ulubioną książkę literaturę faktu. Mój upór, i ograniczenie do powieści było też trochę naiwne i głupie, bo wśród moich gości są też specjaliści od reportażu. Zapraszam do lektury pierwszego gościnnego wpisu. Miał to być również jednorazowy wpis, ale w trakcie jego tworzenia zrodził się pewien pomysł. Co wy na to, drodzy blogerzy książkowi i kulturalni, by stworzyć naszą listę bestselerów Zachęcam  wszystkich czytelników piszących, nagrywających, mówiących o książkach do podsyłania swoich propozycji z krótkim uzasadnieniem. Kolejne wpisy gościnne będą sukcesywnie pojawiać się na blogu, a lista bestselerów będzie się wydłużać i wydłużać.

piątek, 21 października 2016

Dorit Rabinyan "Żywopłot"

oczytany facet

Niektóre książki mają w sobie coś takiego, że już sam widok okładki przyciąga, i nie odpuszcza dopóki po nią nie sięgniemy. Tak też właśnie było z Żywopłotem. Choć czasem zew okładki bywa zwodniczy jak śpiew syren, to w przypadku wydawnictwa Smak Słowa jakość jest gwarantowana. Przekonałem się o tym już po raz trzeci.

czwartek, 20 października 2016

Tony dobrego słowa #3

W odcinku trzecim usłyszycie o znakomitym, młodym, polskim pisarzu fantasy, Krzysztofie Piskorskim. Zapraszam do słuchania.

wtorek, 18 października 2016

Gry paragrafowe, czyli czytaj i graj

oczytany facet

Od kilku dobrych lat gry planszowe przezywają renesans. Nie tylko wśród najmłodszych, ale także wśród pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków. Są świetną rozrywką i alternatywą dla wieczorów spędzanych w pubach. Niewiele osób jednak wie, że istnieją również gry w postaci książek, i nie są to tylko podręczniki do gier fabularnych, ale najprawdziwsze gry, do których nierzadko potrzebna jest kostka.  

sobota, 15 października 2016

Ziemowit Szczerek "Tatuaż z tryzubem"

Wiele się mówiło ostatnio o najnowszej historii Ukrainy. Tak jak z każdym głośnym, chwytliwym, wywołującym skrajne emocje tematem. Napisano setki artykułów, książek, reportaży, nakręcono wiele filmów dokumentalnych, kilka fabularnych. Wszystkie te dokumenty traktują jednak ostatnie wydarzenia w ten sam sposób. Przyglądają się konfliktowi jako ciekawostce. Ich autorzy niespecjalnie interesują się tym skąd się on wziął, czego jest wyrazem, do czego prowadzi. Nikt, albo niewielu dokumentalistów zastanowiło się nad tym co w tym czasie dzieje się z resztą kraju, z cywilami, jak wygląda zwyczajne życie.

wtorek, 11 października 2016

Tony dobrego słowa #2


tony dobrego słowa
Z przyjemnością przedstawiam drugi odcinek mojego podcastu. Tym razem posłuchacie o literaturze japońskiej. To temat rzeka, o czym świadczy trzytomowe wydawnictwo poświęcone japońskim pisarzom i historii literatury z Kraju Kwitnącej Wiśni, autorstwa Mikołaja Melanowicza. Można by o tym pisać i pisać, aż powstałby odrębny blog. Zatem dzisiaj posłuchacie tylko o kilku jej przedstawicielach. 

niedziela, 9 października 2016

Jakub Małecki "Ślady"


Najnowsza, świeżutka, jeszcze ciepła i pachnąca farbą drukarską, książka Małeckiego jest zbiorem opowiadań. Luźne historie, w której za każdym razem kto inny jest głównym bohaterem, dotyczą tego samego, narodzin, życia, które jest powolnym odchodzeniem, wreszcie śmierci, Wszystkich nas to czeka, bez względu na to kim byliśmy, i jak ekscytujące lub jak szare było nasze życie, skończymy jako psujące się mięso, zamknięte w drewnianym pudełku. Cały nasz byt jest naznaczony tym ostatnim, wcale nie najtrudniejszym zadaniem. Śmierć na każdym kroku zostawia ślady, piętnuje żywych, przypomina o tym że sami też kiedyś odejdziemy. Pozostaje nam jedynie przeżyć to życie jak najlepiej to możliwe, najprościej, w zgodzie z własnym sumieniem i uczuciami. 

środa, 5 października 2016

G. K. Chesterton "Drzewa pychy i inne opowiadania"



Tom opowiadań autorstwa G.K. Chestertona, dotychczas niepublikowanych w Polsce, jest bardzo zróżnicowany. Począwszy od tytułowych Drzew pychy, kryminału utrzymanego odrobinę w stylistyce znanej z prozy E.A. Poe, ale również pełnego specyficznego humoru, przez moralne przypowieści ("Drewniany miecz"), na baśni skończywszy ("Smok i zabawa w chowanego").

niedziela, 2 października 2016

Co w księgarni szeleści - październik 2016


Jesień już zagościła na ulicach i w parkach. Choć na razie jest ciepła, powoli wkrada się też do naszych domów. Już się szybko robi ciemno. Za chwilę będzie chłodniej. Sezon czytelniczo - wydawniczy trwa. Ja jednak w masie premier zasypującej rynek niczym spadające liście, wypatrzyłem tylko trzy warte uwagi. 

czwartek, 29 września 2016

Tony dobrego słowa #1


W końcu nadszedł ten wielki dzień. Startuję z własnym podcastem, i mam straszliwą tremę. Co prawda to nie jest mój pierwszy raz przed radiowym mikrofonem, ale pierwszy raz prezentuję coś co sam nagrałem i poddałem obróbce. Dopiero się uczę, więc podcast zawiera sporo błędów, niedociągnięć. Żeby je usunąć, musiałbym zaczynać wszystko od nowa, a na to nie mam już sił. Wiem już co nieco, co i jak robić, czego nie robić, i wykorzystam tę wiedzę podczas nagrywania kolejnego odcinka, który już powoli się zarysowuje. Zapraszam do słuchania i komentowania. Wszelkie uwagi, również te krytyczne, mile widziane.

środa, 28 września 2016

Papierowa Shirley MacLaine

foto. internet

Wszyscy wiemy z jakim efektem najczęściej literatura trafia na ekrany kin. Nie jest łatwo oddać w dwugodzinnym filmie klimat, treść i wszystko to co wiąże się z danym tytułem. Pracują nad tym scenarzyści, kompozytorzy, scenografowie, specjaliści od kostiumów i efektów specjalnych, oraz reżyserzy. Ostatecznie i tak otrzymujemy produkcję tylko zbliżoną do oryginału. Czasem jednak, nawet gdy wszystko inne leży i kwiczy, film ratują aktorzy. Bywa że jest ich kilkoro, a niekiedy tylko jeden. Choć skręcamy się ze złości, patrząc na to jak ekipa filmowa zmasakrowała naszą ukochaną powieść, to oglądamy dalej, właśnie dla niej, dla niego. 

poniedziałek, 26 września 2016

Ela Sidi "Czcij ojca swego"


Ela Sidi napisała powieść która kontynuuje temat zapoczątkowany przed laty przez Kuczoka w "Gnoju", czy przez Krzysztofa Krauze w "Placu Zbawiciela". Przemoc domowa. Z tym że w Czcij ojca swego, w przeciwieństwie do starszych tytułów, ta przemoc nie jest najistotniejsza. Tutaj na plan pierwszy wysuwa się nieumiejętność dostosowania się do nowych warunków, co wydobywa w ludziach najgorsze cechy, w efekcie prowadząc właśnie do przemocy domowej. Przemoc nie tylko fizyczna, ale i psychiczna, brak miłości, nieumiejętność okazywania uczuć, brak czasu dla siebie, dziedziczone z pokolenia na pokolenie są już nie do powstrzymania, prowadzą do tragedii.   

piątek, 23 września 2016

Nagroda Bookera 2016

foto. internet

Nagroda Nike, Paszport Polityki, tyle emocji wzbudzają w nas te nagrody. Niedługo dowiemy się kto zwycięży i zdobędzie Nike. Tymczasem w szerszej, globalnej perspektywie, czytelnicy również wstrzymują oddech w oczekiwaniu na to kto otrzyma nagrodę Bookera. Spośród trzynastu kandydatów, ogłoszonych w lipcu, na nagrodę szansę ma tylko szóstka. 

środa, 21 września 2016

Don DeLillo "Gwiazda Ratnera"

foto. internet

W różnego rodzaju słownikach, encyklopediach i źródłach internetowych, możemy spotkać kilka definicji naukowca. Wikipedia na ten przykład mówi że jest to "człowiek pracujący naukowo, ekspert w pewnej dziedzinie nauki, stosujący w prowadzonych przez siebie badaniach odpowiednie metody naukowe, osoba „poszukująca odpowiedzi na pytania, na które dotychczas nikt nie odpowiedział, za pomocą metod umożliwiających udowodnienie odpowiedzi”. Zawód naukowca charakteryzuje się „wnikliwością w rozróżnianiu rzeczy na pozór jednakowych, zdolnością kojarzenia rzeczy na pozór ze sobą nie związanych oraz krytycyzmem w rozpoznawaniu prawd i fałszów mających pozory prawd. [...] Pasji badawczej nie można zamówić, zaplanować czy nakazać. Jest stanem psychicznym, który nie opuszcza naukowca w żadnej godzinie." Na studiach, podczas zajęć z Naukoznawstwa, zastanawialiśmy się nad tym jakim człowiekiem jest naukowiec. Wnioski jakie powstały podczas dyskusji nie były optymistyczne. Naukowiec to człowiek często wyalienowany, bywa że w jakimś stopniu emocjonalnie kaleki, o innym sposobie postrzegania świata, przez pochłonięcie swoją dziedziną, nurtującym go problem, poza głównym nurtem życia. Człowiek który prawdopodobnie nie poradziłby sobie gdyby nagle musiał zajmować się codziennymi, prozaicznymi czynnościami. Najnowsza powieść Dona DeLillo opowiada właśnie o takich ludziach. 

poniedziałek, 19 września 2016

Weekend na końcu literatury

oczytany facet

Pamięć ludzka jest zawodna, i przez to bardzo bolesna. Wysłałem swoje zgłoszenie do pracowni krytycznej w ramach festiwalu Stacja Literatura 21, i ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, oraz szczerej radości, zostałem zaproszony do udziału. W tym momencie właśnie zadziałała, lub nie zadziałała, moja słaba pamięć. Zapomniałem już jaką krecią robotę dla literatury robi Biuro Literackie. Przez trzy dni słuchałem o byciu w niebycie, albo Litanii do człowieka pizdy, i innych mniej, lub bardziej podobnych owoców współczesnej "twórczości" poetyckiej.

czwartek, 15 września 2016

Pięć nadchodzących ekranizacji


Mierzenie się reżysera, a przede wszystkim scenarzysty z materiałem jakim jest literatura jest jak stąpanie po cienkim lodzie. Niby wiadomo że komuś się udało przejść suchą nogą, ale większość wpada do wody po kilku krokach. Wielu filmowców wciąż sięga po tę kopalnię tematów, ale niewiele jest naprawdę dobrych, zachowujących ducha oryginału ekranizacji dzieł literackich. Tych lepszych od pierwowzoru jest jeszcze mniej. Mimo to wciąż z wypiekami na twarzy, wyczekujemy filmowych wersji naszych ukochanych książek. Najbliższe miesiące, i kilka kolejnych, które z pewnością sprawią że niektórym szybciej popłynie krew w żyłach. Przynajmniej do dnia emisji pierwszego odcinka, lub kinowej premiery. 

środa, 14 września 2016

Raphael Montes "Dziewczyna w walizce"

http://selkar.pl/ebook-dziewczyna-w-walizce?from=listing&campaign-id=4?aff=dzeykob

Wymyślić kryminalną historię, która będzie trzymał się kupy, i przyciągała uwagę czytelnika, nie jest łatwo. Stworzyć taką opowieść, by wszystko w niej było prawdopodobne i na dodatek do końca trzymała w napięciu, to nie lada sztuka. Udała się ona Raphaelowi Montes, młodemu, brazylijskiemu pisarzowi. 

poniedziałek, 12 września 2016

Siedem aplikacji dla moli książkowych

7 aplikacji dla moli książkowych

Smartfony, tablety, ipady, palmtopy, czytniki i inne elektroniczne gadżety są już częścią prawie każdej sfery naszego życia. Jeszcze kilka lat temu fakt że ktoś marnuje wzrok czytając książki na ekranie telefonu komórkowego, śmieszył mnie. Sądziłem że to tylko chwilowa moda. A jednak przetrwała. Nasze telefony to już właściwie małe komputerki, mają większe, bardziej przyjazne ekrany, i nadają się do czytania równie dobrze jak przeznaczone do tego czytniki. Jeśli tak, po co nam pięć różnych urządzeń, skoro wszystko można zmieścić w jednym? Specjalnie dla Was poszukałem aplikacji związanych z książkami i czytaniem, które można ściągnąć na telefon. O dziwo, przy takiej pomysłowości w tworzeniu aplikacji, tych książkowych jest stosunkowo mało. Szkoda. Celowo pominąłem aplikację Lubimy Czytać, gdyż oczywistym jest że każdy o niej słyszał. Aplikacje z poniższego zestawienia działają na telefonach z systemem Android, ale z pewnością będą hulać również na Iphone i Windows phone.

sobota, 10 września 2016

Monika Błądek "Gloria"


Literackie przestrzenie zapełniają się kolejnymi nastoletnimi herosami. Ukochane wampirów, genialni chłopcy ratujący ludzkość przed inwazją obcych, wojowniczki obdarzone nadnaturalnymi zdolnościami. Do tego grona dołączyła właśnie nasza rodzima heroina, Gloria, bohaterka powieści Moniki Błądek pod tym samym tytułem. 

czwartek, 8 września 2016

Rosa Ribas, Sabine Hofmann "Dar języków"

http://selkar.pl/dar-jezykow-2?from=listing&campaign-id=4?aff=dzeykob

Z kryminałami jest tak że się je uwielbia, albo reaguje na nie alergią. Od każdej reguły zdarzają się wyjątki. Czasem ktoś wpadnie na genialny pomysł, który w połączeniu z talentem owocuje powieścią uwielbianą przez miłośników sensacji, oraz przez tych, którzy po ten gatunek sięgają z niechęcią. Coś takiego udało się napisać Rosie Ribas i Sabinie Hofmann.

wtorek, 6 września 2016

Dziesięć najpiękniejszych pisarek

foto. internet

Nie od dziś wiadomo że kobiety nie tylko pragną bardziej i więcej, ale także częściej czytają i sięgają po pióro czy też klawiaturę komputera. Zawód pisarza, kiedyś zdominowany przez płeć brzydką, dzisiaj jest domeną kobiet. Współcześnie jest tyle pisarek, że wybrać spośród nich tę najpiękniejszą jest naprawdę trudno. Każda ma w sobie coś interesującego. Nie jest to jednak niemożliwe. Po długich i żmudnych poszukiwaniach, karkołomnych awanturach z samym sobą, wybrałem dziesięć Pań, które swoją urodą z pewnością zapiszą się w naszej pamięci. 

niedziela, 4 września 2016

Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz "Poza horyzont. Polscy podróżnicy"

poza horyzont polscy podróżnicy

Kiedy myślimy o podróżnikach i egzotycznych przygodach, najprawdopodobniej przed oczami stają nam Krzysztof Kolumb, Pocahontas i John Smith, Phileas Fogg, i inne postacie faktycznie istniejące oraz te fikcyjne. O wędrowcach znad Wisły, zdobywających niebezpieczne szczyty i nieznane kontynenty, wiemy niewiele. Któż potrafiłby wymienić choć pięciu podróżników pochodzących z Polski? Jak się okazuje od wieków wędrowaliśmy po świecie, wikłając się w przeróżne historie, mniejsze i większe przedsięwzięcia i awantury, które miały wpływ na to jak wygląda dzisiaj świat.


czwartek, 1 września 2016

Co w księgarni szeleści - wrzesień 2016


Nadszedł wrzesień. Chociaż niektórzy są jeszcze na urlopach, lub dopiero się na niego wybierają, nie da się ukryć że wakacje się skończyły, i coraz szybciej nadciąga jesień. Początek września to również koniec sezonu ogórkowego. Najlepszym na to dowodem jest wysyp książek na rynku księgarskim. Nie tylko nowości, ale ciekawych, czasem zaskakujących wznowień. Przed wami trzynaście najciekawszych premier. 

wtorek, 30 sierpnia 2016

Dziesięć książkowych gadżetów


My faceci jesteśmy już tak skonstruowani że bez względu na wiek kochamy gadżety. Super komórki, mądre zegarki, odtwarzacze takie i śmakie, super fury i nie wiadomo co jeszcze. Jako facet nie pogardzę fajnym, elektronicznym gadżetem, ale jako oczytany facet postanowiłem rozejrzeć się po sieci w poszukiwaniu gadżetów związanych z książkami. Efekt poszukiwań jest dosyć zadowalający. Oprócz typowych płóciennych toreb z literackimi motywami i cytatami, znalazłem takie oto cudeńka. Kolejność tym razem nie przypadkowa. Prezentację znalezisk rozpoczynam o ostatniego miejsca w skali bycia fajnym.

piątek, 26 sierpnia 2016

Mój Empik - nowy program lojalnościowy

mój empik nowy program lojalnościowy

Sieć salonów prasowych Empik ruszyła z nowym programem lojalnościowym. Dotychczas za zakupy w empiku można było zbierać punkty PayBack, które potem wymieniało się na zakupy. Od 17 sierpnia usługa ta jest już niedostępna. W jej miejsce Empik stworzył nowy program pod nazwą Mój Empik.

SpisBlog
katalog blogów
zBLOGowani.pl